NİKARAGUA BÜYÜK KANAL PROJESİ HK.

 

Orta Amerika ülkelerinden Nikaragua’da Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanusunu birbirine bağlayacak olan ve 275.5 km uzunluğunda, 280 m genişliğinde ve 30-33 m derinliğinde Büyük Kanal Projesi’nin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Anılan Kanalın yapım maliyetinin 40 ile 50 milyar ABD Doları arasında gerçekleşmesi öngörülmekte olup, Proje Nikaragua Hükümeti kontrolünde ve uluslararası birçok firmanın katılımıyla gerçekleşecektir.


Anılan Proje kapsamında ayrıca; Karayipler ve Pasifik Okyanusu arasında gemilerin geçişini sağlayacak bir kanal, Karayip kıyısında yer alan Punta Aquila’da bir liman, Pasifik kıyısında bir liman, Pasifik kıyısında Rivas’ta bir Serbest Ticaret Bölgesi, Rivas’ta uluslararası bir havaalanı, 595.66 km uzunluğunda yollar, otobanlar, bağlantı yolları, iki tane köprü ve turizm komplekslerinin inşa edilmesi öngörülmektedir.


Bu kapsamda söz konusu projeye ilişkin detaylı bilgilere TOBB web sitesi (www.tobb.org.tr) sağ panelinde “Hizmetler” başlığı altındaki “Uluslararası İş İmkanları/Ülke
Duyuruları/Nikaragua” başlığı altından ulaşılabilmektedir.
Üyelerimize duyurulur.